Geoterminiai šilumos siurbliai yra žinomi dėl savo efektyvumo ir gebėjimo naudoti stabilų žemės šilumos šaltinį, tačiau vienas iš svarbiausių klausimų yra, kaip geoterminis šildymas veikia esant ekstremalioms temperatūroms, tiek šalčiui, tiek karščiui.
Veikimas žiemą – ekstremalus šaltis
Vienas iš didžiausių geoterminio šildymo pranašumų yra jo gebėjimas veikti efektyviai net ekstremaliomis žiemos sąlygomis. Tradicinės šildymo sistemos, tokios kaip oras-oras ar oras-vanduo, gali prarasti efektyvumą, kai temperatūra nukrenta žemiau nulio, nes jos turi sunkumų iš oro paimant šilumą. Tuo tarpu geoterminiai šilumos siurbliai gauna šilumą iš žemės, kur temperatūra yra stabili, net kai lauke labai šalta. Dėl to jie išlieka efektyvūs net esant -20°C ar žemesnei temperatūrai, nes jų šilumos šaltinis nėra paveiktas žiemos šalčių.
Be to, dėl šilumos siurblių didelio efektyvumo koeficiento (COP), jie sunaudoja mažiau elektros energijos nei tradicinės sistemos, nes jiems nereikia dirbti pilnu pajėgumu, siekiant kompensuoti ekstremalias išorines sąlygas. Tai ypač svarbu regionams, kur žiemos yra ilgos ir šaltos, nes sumažina energijos sąnaudas ir padeda išvengti šilumos nuostolių.
Veikimas vasarą – vėsinimo galimybė
Geoterminis šildymas veikia ne tik šildymo, bet ir vėsinimo režimu, o tai leidžia išnaudoti tą pačią sistemą visus metus. Vasaros metu geoterminis šilumos siurblys atlieka atvirkštinį procesą: vietoje šilumos paėmimo iš žemės, sistema perduoda šilumą atgal į žemę, taip vėsindama patalpas. Tai yra itin efektyvus vėsinimo būdas, nes žemės gelmės gali veikti kaip „natūralus radiatorius“, pašalinantis perteklinę šilumą iš namų.
Dėl šio proceso geoterminis šilumos siurblys gali užtikrinti malonų vėsinimą net ir esant aukštoms lauko temperatūroms, o tai ypač naudinga karštose klimato zonose. Tai padeda sumažinti oro kondicionavimo sąnaudas, nes sistema naudoja mažiau energijos nei tradiciniai oro kondicionieriai.
Patikimumas ekstremaliomis sąlygomis
Dėl to, kad geoterminiai šilumos siurbliai naudoja pastovų žemės šilumos šaltinį, jie yra itin patikimi ir atsparūs ekstremalioms sąlygoms. Net jei išorės temperatūra smarkiai svyruoja, geoterminiai siurbliai gali išlaikyti nuolatinį ir efektyvų šilumos tiekimą. Tai reiškia, kad namų savininkai gali būti tikri, jog jų namai bus šilti žiemą ir vėsūs vasarą, nepriklausomai nuo oro sąlygų.
Be to, geoterminės sistemos turi ilgesnį tarnavimo laiką nei daugelis tradicinių šildymo sistemų, nes jų komponentai nėra tiesiogiai veikiami aplinkos sąlygų, tokių kaip vėjas, lietus ar sniegas. Gręžiniai ir vamzdžiai, kurie perduoda šilumą, yra apsaugoti po žeme, todėl jiems nereikia tokios intensyvios priežiūros kaip tradicinėms sistemoms, veikiančioms atšiauriomis lauko sąlygomis.